Minnekonsert 2

Verdig minnekonsert ved Tjønna

Heile Norge er påvirka av det som skjedde 22.juli 2011, sa Aksel Eide, Rindal AUF, da han hadde minnehelsing under konserten fra Tjønnasena søndag ettermiddag. Konserten ble ei verdig markering av tragiske hendinger, samtidig som den gav oss håp og tro på framtida.

Mesta alle kjenner noen som har nær tilknytning til ei av de to tragiske hendingene denne dagen, sa Aksel. Det angår alle i Norge. Samholdet etter 22.juli må ikke glømmes. Han minte oss også om sunndalsjenta Helle Gannestads twittermelding: Når én mann kan forårsake så mye ondt - tenk hvor mye kjærlighet vi kan skape sammen. Aksel var sjøl på ferie da han fikk høre om tragediene, men det var uvirkelig helt til han kom heim. Han mista sjøl en god venn, Sondre Kjøren fra Orkdal.

 

Jo Trønsdal Bævre sa at meininga med konserten var å markere overgangen fra sorgperioden til kvardagen og framtida. Vi skal prøve å gå videre, sjøl om det kan bli tungt og vanskelig, sa Jo. - Vi må å stå sammen som en styrka nasjon etter dette!


 

Lone Lorgen fikk æra å åpne konserten. Det gjorde ho med framføring av  Here without you av 3 Doors Down og A Drop in the Ocean av Ron Pope i duskregnet, som ikke dempa stemninga framfor Tjønnasena.


 

Etter minnehelsinga inntok Turid Røen Kroknes sena flott akkompagnert av Jo Sverre Sande. De framførte Nils Ferlin/Alf Prøysens Mitt hjerte er ditt og What a Wonderful World som Louis Armstrong har gjort kjent.


 

 

Karstein Mauset og Håkon Fredriksen delte tre sanger med oss, to sjøllaga: Gjømmer ein draum i mitt hjarte og Elva (-før regulering), til slutt visa Nordmørsminne av Hyldbakk/Sommerro.


 

Eva Lillegård med gitaren sin framførte to sanger med utgangspunkt i gruppa Glød som ho spiller med. Først Kjærlighet (Lett livet vårrå dansen...) av Jon Østen Hov og deretter ei tekst av Glødkollega Tore Aune Fjellstad.


 

Sturla Fagerli Larsen kom fra Orkdal for å delta i denne konserten. Han var en god venn av Sondre Kjøren og ville på denne måten hedre hans minne. Han framførte først Gravity av John Mayer på engasjert og personlig måte, deretter Wonderworld av Oasis(?).


 

Jo Sverre Sande og Olav Nergård Tørset representerte Swiks med den sjølkomponerte låta Cold som ble skrevet etter en misslykka fisketur, og Romeo fra det danske rockebandet Saybia som et apropos til en tragedie som kan vendes til noe positivt.


 

 

Siste par på sena var Liv Ingrid Nordlund med kantor Daniel Bjørlo på piano. Ho sang først Songbird av Eva Cassidy.

Liv Ingrid bemerka at den situasjonen som oppstod etter disse terrorhandlingene gjorde at en ble mer klar over hvor glad en er i de en har omkring seg. Liv Ingrid avslutta konserten med You Raise Me Up av Secret Garden's Rolf Løvland med tekst av den irske låtskriveren Brendan Graham.


 

 

 

 

Til slutt fikk alle aktørene hver sin rose av arrangørene, Rindal AUF, som fortjener stor ros og takk for tiltaket!
"Jense" Indergård var dyktig støttespiller både før og etter konserten!