
Tjønna Challenge en braksuksess!
Med kreative båter fylt med både ungdomsråd, russ, pirater, bankansatte, rådmann og ordfører gikk Tjønna Challenge av stabelen lørdag kveld i Rindal. Underholdningen foregikk både til vanns og til lands; de som ikke rodde Tjønna på kryss og tvers i gummibåt kunne forlyste seg med aktiviteter som inkluderte paintball, bryting i sumodrakt, balansering på line og bungee run, før det hele ble avrundet Swiks-konsert. Åse Børset og Hege Norli for ungdomsrådet var overveldet og overrasket over responsen, og var kjempefornøyde med kvelden.
Nå en fyldig reportasje med bilder både fra land og på vann!
Alle båtene løper ut i vannet etter startsignalet!
Øverst til venstre; Piratbåten gjorde som piratbåter flest, og spilte litt utenfor reglene, litt til ulempe for MOT-båten. Øverst til høyre: rindalsrussen representert med Reidunn Kristine Grytbakk i front av båten, Sigrid Aspli og Mari Hamnes.
Under til venstre: Trollheimsportens pressebåt som til tross for litt rustne roferdigheter kom seg rundt om på Tjønna med vanntett kamera, med Gine Moen Kirkholt med ryggen til, og Jorid Skjølsvold til høyre. Under til høyre: Rindal kommunes representanter, med korrekt antrukket rådmann Bjarne Nordlund til venstre, og ordfører John Ole Aspli som faktisk kom rett fra Syden til høyre.
Stø kurs med ordfører Aspli over "ta sjansen"-posten, som er akkurat hva den ser ut som; om å gjøre å sykle over planken uten å falle av før slutten!
Lang kø ved stupertårnposten, her måtte deltakerne bokstavelig talt bite i det sure eplet; målet var å spise så mye av et eple som hang i en tråd - uten å røre det med annet enn munnen. I midten Mari Hamnes for russebåten, til venstre i båten X-ungdomsstyret; Ingebjørg Sande og Solfrid Jensvold.
Det var også lagt til rette for de som er mer landkrabbelig anlagt av seg; til venstre balanseres det på line, og til høyre brytes det i sumodrakter; ikke akkurat en dagligdags aktivitet!
Da klokka var slagen 19 og alle deltakere i båt var kommet i land, var det duket for konsert med Swiks, som sedvanlig ikke skuffet. Publikum fikk 45 minutter med poprock iblandet litt funk, og det virket til at det fenget både store og små!
Før kåringen av vinnerne av båtkonkurransen ble det utdelt diplomer til det årets 9.klasse på Rindal Skole via MOT hadde bestemt var klassens to modigste. Maren Rønning og Håkon Brun Løften kan nå pryde seg med tittelen "klassens modigste", og i begrunnelsene for hvorfor de ble utvalgt, kunne man finne at de tør å skille seg ut, står for meningene sine, og bryr seg om alle. Slik skal det være!
Når det gjaldt kåringen av vinner av båtracet, møtte juryen uventede skjær i sjøen. Poengkortene lagene hadde med seg ut i båtene var redusert til oppsmuldrede og uleselige papirbiter, slik at juryen kom fram til at den mest rettferdige måten å kåre en vinner av raftingtur i Sjoa, var via loddtrekning på scenen. Som bildene antyder, ble uttrukket vinner Trollheimsportens pressebåt! Redaktørene i pressebåten gleder seg stort til å benytte seg av premien, og tar med seg både kamera og notatblokk nedover!
Avtroppende ungdomskonsulent Åse Børset og medlem i ungdomsrådet Hege Norli var svært fornøyde med kvelden; - Vi hadde aldri ventet at det kom så mange, og det var en såpass stor interesse! De var spesielt fornøyde med å få samlet ungdom fra både ungdomsskolen og videregående, da disse gruppene ungdommer er litt vanskelige å få tak på, og ikke alltid omgås hverandre.
På spørsmål om Tjønna Challenge blir gjennomført også neste år, var det ikke noe klart "JA" å få. Ungdomskonsulentstillingen er foreløpig ikke besatt, og det trenges (mennesklige) ressurser til å få gjennomført et slikt arrangement. Trollheimsporten vil dermed oppfordre alle som bidra kan til å hjelpe til med å få gjennomført Tjønna Challenge også neste år, for arrangementet så ut til å fenge, og ikke minst samle den lokale befolkningen til det fullsatte arealet rundt Tjønna. Et kjempeflott arrangement, som uten tvil har positive ringvirkninger langt utenfor Tjønna denne flotte sommerkvelden!