
Jorid Skjølsvold
Militærtjeneste
Dagene før avreise var jeg veldig spent! Jeg ante ingenting om hva som ventet meg når jeg kom til leiren og jeg hadde store problemer med pakkinga; hva som var lurt å ta med og ikke, hva jeg ville få bruk for av sivilt og jeg kunne ikke pakke i mere enn en kolli.
Den første natta ble vi vekt av brannalarmen og måtte stille ut. Dette viste å gjenta seg de neste to nettene etter også og vi fikk en følelse av at tia på rekruttskolen kom til å bli veldig slitsom med lite søvn. Den første uka var det veldig mye venting og lite som skjedde. Vi skulle gjennom sjekk hos lege og tannlege, vi sjekka syn og fargesyn, vekt, høyde, hørsel, vi måtte gjennom en narkotest og vi fylte ut en del papirer. Dagene var lange og vi gledet oss til å komme i gang.
Over er det bildet av kompaniet jeg bodde på (kp 2) og messa - hvor vi spiste mat hver dag.
(Køyenr. mitt var 248, 04 - kompani 2, tropp 4, rom 8, seng 04)
Allerede dag to ble alt av utstyr og uniformer utdelt. I uke to måtte vi bla. lære våpenreglene og det fonetiske alfabetet utenatt, men det var ikke før uke tre vi kom ordentlig i gang.
Bildet til venstre er av meg fra en av feltdagene, som vi hadde hver tirsdag.
På feltdagene lærte vi om bla. kamuflasje, fyringsvakt, formasjoner, tegn og signaler, meldingstjeneste, fremrykningsmetoder, ildstillinger, vaktpost, hvordan vi skriver postinstruks og avstandsbedømmelse. Først gikk vi gjennom alt teoretisk før vi fikk prøvd det i praksis, noe som var like morsomt og spennende hver gang.
På bildet til høyre har jeg skutt siste fire av 38 skudd på siste feltdagen. Fra liggende stilling fikk jeg 36 poeng (10+9+9+8 - én hårfin nier) og var veldig fornøyd med det, da høyeste poengsum i troppen var 37.
Bildet under er fra en lunsjpause i teltet til Bravo.
EET
Etter endt tjeneste arrangerte velferden diverse aktiviteter og turneringer, bla. fifa-, singstar og karaoke-turneringer. De arrangerte også tur til Preikestolen to søndager. Inne på velferden var det også et lite bibliotek hvor vi kunne låne bøker, spill og filmer. Idretten arrangerte også turneringer i lagidretter som fotball, volleyball og innebandy. Så inne på leiren var det alltid noe å finne på!
Her sitter vi i peisestua og ser en film vi Her er fra da laget fra min tropp vant Her deltar fire fra min tropp på karaoke-
har leid på velferden. semifinalen i fotball. God stemning! turneringa, med sangen "yellow submarine".
Bildene over er fra turen vi hadde til Preikestolen 14. oktober. Vi var åtte som dro dit fra troppen, sammen med mange andre fra leiren. Det var en helt fantastisk fin tur, nydelig vær og utrolig fin utsikt fra toppen.
Intervju for videre tjeneste
17. oktober var vi på "jobbintervju". Vi hadde satt opp en ønskeliste fra 1-5 over hvor vi ønsket å tjenestegjøre etter rekrutten. På bildet ser vi With og Øiamo fra min tropp, begge de er nå på Sessvollmoen og skal gjennomføre sanitetskurs nivå 3.
Min ønskeliste så sånn ut:
1. Foto (Andøya)
2. Presse og informasjon
3. Mediegrafiker
4. Sanitet
5. Vakt og sikring (Rygge)
De tre øverste valgene mine hadde veldig få ledige stillinger; foto kun én, mediegrafiker hadde allerede blitt fylt og så var det kun noen få ledige stillinger innen presse og informasjon igjen, så jeg var veldig spent på hva jeg kom til å få. Noen uker etter intervjuet fikk vi vite hvor vi hadde blitt plassert og jeg hadde blitt plassert som velferdsassistent på Rygge. Jeg godtok plasseringa jeg fikk, men skjønte ikke hvorfor jeg fikk en tjeneste som ikke var på min ønskeliste.
To uker senere igjen fikk jeg vite at de var i gang med å opprette en nettavis på leiren og at jeg skulle være leiravisansvarlig kombinert med foto. Så da fikk jeg de to øverste valgene mine oppfylt og jeg ble kjempeglad!
Krigens Krav
Dette var en spennende øvelse! Vi måtte bære en ca tre-fire meter lang stokk og to tunge sekker gjennom ei løype hvor vi måtte løpe, krype å nesten svømme i gjørme, gjennom rør og dekk, over og under forskjellige hinder som stokker, vegger, piggtråd og plater som rullet rundt. Her fikk vi virkelig prøvd hvordan det var å måtte jobbe sammen som et lag.
Alle stod på og jobbet hardt for å få laget i mål på kortest mulig tid og vi gjorde det veldig bra. Selv om øvelsen var slitsom, var stemninga i laget og på hele troppen på topp etterpå. Hele opplegget ga en veldig sterk følelse av mestring og godt samarbeid og dette er nok noe av det jeg vil huske best fra rekrutten!
På bildet ser vi lag Alfa hjelper hverandre opp fra gjørma.
Orden og oppførsel
Generelle ting som måtte gå i orden fra starten var bla.:
- Orden i skap. Flaggrekka skulle henge fint og på linje, brettekantene måtte fylle hylla og sømmene på klærne skulle ikke vises. Alle skapene på hvert enkeltrom skulle se like ut.
- Orden på rom. Det skulle alltid være ryddig, sengestrekken skulle være bra og stolene skulle stå inntil eller oppå bordet om de ikke var i bruk.
- Vasking av rom og fellesareal hver morgen. Om vi ikke fikk det godkjent var det ominnspeksjon kl 22.00 samme dag.
- Daglige rutiner (opp 05.30, still ut 05.50, frokost 06.30, innspeksjon 07.30, lunsj 12.00, middag 16.30 og rosignal kl 23.00)
- Hår (oppsatt for jentene, barbering for guttene), skopuss og antrekk i henhold.
- Hilsing og opptreden
Sanitet
Vi har i løpet av rekruttskolen gjennomført sanitetskurs nivå 2, som er kvalifisert førstehjelp. Kurset bestod av 39 timer + praktisk eksamen.
Vi lærte en drill (fvt-drill*) som vi skal gjennomfør om vi kommer til et skadested.
Kursinnhold:
Opptreden på skadested
Initial vurdering
Førstevurdering ved Traumer*
Airways (frie luftveier)
Breathing (pustevansker, brystsmerter)
Circulation (blodet sirkulerer, ikke lekasjer)
Disability (våkenhetsgrad, reaksjoner)
Exposure (skjekke kroppen for andre skader)
Diverse skader og behandling:
Sårskader
Brudd- og bløtdelsskader
Temperaturskader
Forgiftninger/CBRN
Akuttmedisinske tilstander
Brystsmerter
Allergiske reaksjoner
Folkerett
Død
Transport av syke og sårede
På bildet over til venstre har ei på troppen vært markør med tresplint i øyet, til venstre ligger jeg med brannskade på armen.
På bildet til venstre har jeg fått plassert ett fremmedlegeme på armen og venter på å bli behandlet.
Idrett
Idretten hadde en del økter med oss i løpet av rekrutten. Sammen med dem har vi bla. vært gjennom to runder med 3000m + styrke (sit-ups, armhevinger og hang-ups), diverse intervaller med og uten sekk, med og uten båre og styrke. Vi har hatt ett makkerløp (frakte en makker/medsoldat på samme størelse som deg selv over en gjørmebane og tilbake på flere forskjellige måter og andre øvelser som f.eks harehopp og åle seg frem og tilbake. Dette er en veldig hard øvelse og det er ikke uvanlig at en par på troppen kaster opp), krigens krav, HH-stafett (troppene stiller med lag til løpestafett rundt leiren) og flere andre øvelser.
En øvelse var også at alle troppene skulle løpe ei mil troppsvis. Det vil si at troppen skulle løpe ei mil sammen, som én. Det betydde at vi måtte holde et tempo som var overkommelig for alle, men makkertjeneste måtte til. De som var dårligst form slet kraftig mot slutten, men resten av troppen støttet opp! Noen heia de frem, mens andre bærte de på ryggen, mellom seg og tok de i brannmannsløft. Troppen min gjorde det utrolig bra og gjennomførte løpet på tida 59:32, som var beste tida innen troppene i luftforsvaret, men vi ble slått av noen tropper i sjøforsvaret.
Gassbua
Gassbua vare en litt ubehagelig, men veldig morsom opplevelse! Troppen ble delt i to og gruppa mi sto utefor å venta mens den første gruppa var inne. En etter en fikk vi se komme hostende ut døra mens tårene rant. Det var veldig morsomt og stå der ute og se hvordan alle reagerte på CS-gassen, men pluteslig var det vår tur å inn.
Vi gikk inn og en etter en gikk frem og tok av seg gassmaska fremfor Fenrik som stod der og ville ha en samtale med oss. Vi måtte gå i grunnstilling og melde oss selv (Fenrik, rekrutt etternavn), så kunne Fenrik fortsette samtalen. Det ble ikke så lange samtaler på noen, de fleste hadde problemer med å snakke allerede før de hadde sagt ferdig Fenrik i avmeldinga. Så stod vi der i noe som føltes som evigheter før vi fikk til å be om tillatelse til å gå ut.
Gassbua kommer jeg heller ikke til å glemme fra tida i rekrutten! Akkurat når maska ble tatt av og jeg kjente gassen nedover i lungene, oppåver i nesa og over alt, var det ingen hærlig opplevelse, men etter noen minutter ute i frisk luft var det helt klart noe av det morsomste og mest spennende vi hadde gjort til da!
Feltuka
I fem uker hadde vi nå forberedt oss til å dra ut til Evjemoen for å leve ute i felt ei uke. Vi var spente på denne uka, noen gruet seg, mens andre gledet seg. Hvordan ville det bli å bo i skogen, sove tett sammen med ti andre og klare oss uten dusj og do ei uke? Rekruttene i Sjøforsvaret var der uka før oss og det gjorde det ikke noe bedre da vi så de komme gjennomvåte og utslitte tilbake til leiren. De hadde opplevd både snø, regn, minusgrader, plussgrader og sol den uka, men vi var utrolig heldige med været! Vi hadde sol og klar himmel hele uka, var selvfølgelig minusgrader og frost om morgenene, kveldene og nettene, men det kunne vi ikke klage på!
På bildet til høyre driver vi å laster alt av lagsutstyr og sekkene opp i en lastebil som skulle frakte det dit vi skulle være.
Mandag
Etter en fire timers lang busstur til Evjemoen skulle vi rett på skytebane. Der var vi hele dagen til vi gikk tilbake til plassen hvor vi skulle slå leir. Det var mørkt da vi kom tilbake, men vi måtte uansett sette opp teltet og grave tissegrop for guttene, jentene og sette opp en BC (bæsj-and-carry).
Tirsdag
Vi startet denne dagen med å utbedre teig. Kamuflere teltet og en gapahuk som vi satte opp for sekkene og vi begynte smått og grave ildstillinger. Senere skulle vi for første gang få skyte på en 200m lang skytebane, før hadde vi bare vært på 30m lange. Denne dagen skulle vi ta skarpskyttermerket. For å klare bronsje måtte vi få over eller akkurat 70 poeng på en av de to gjeldende rundene. For å klare sølv måtte vi få over eller akkurat 70 poeng første runde for så å få over eller akkurat 80 poeng på andre gjeldene runde. Ca halve troppen greide bronsje og så var det to eller tre som fikk sølv. Klokka var rundt 23.00 før vi begynte å gå tilbake til leiren den kvelden og vi var trøtte og slitne, men før vi fikk gå å legge oss skulle vi sammen med resten av kompaniet ha en leksjon om lyd og lysdisiplin. Det var veldig spennende og vi fikk da sett hvor lett vi blir sett og hørt om vi snakker for høyt og bruker lys. Så fra den kvelden måtte vi alltid tenke på lyd og lysdisiplin for å ikke bli sett og hørt av FI (fienden).
Onsdag
Denne dagen utbedret vi ildstillingene og laget mitt (Delta) fikk til en utrolig bra skyttergrav. Den var ca fem-seks meter lang og hadde plass til hvertfall 15 personer. Det var veldig morsomt da kapteinen på kompaniet kom for å se om oss og sa det var den beste ildstillingen han hadde sett som var laget av rekrutter!
Senere den dagen skulle vi enda en gang på skytebane, denne gangen sammen med resten av kompaniet for å få se litt hvordan en AG3 og våpenet som vi bruker - HK416, spiser seg gjennom forskjellige elementer som f.eks lecastein, sandsekker og tre. Det var en lærerik leksjon hvor vi fikk sett at selv om ildstillingene kan virke trygge når vi bygger opp med disse elementene kan det være falsk trygghet om vi ikke har tykt nok lag eller bygger opp riktig.
På bildet til venstre sitter vi å ser på de som skyter mot elementene.
Når vi kom tilbake til leir den dagen øvde vi litt mer på formasjoner, fremrykningsmetoder og tegn og signaler, før det senere på kvelden var ei lita gudstjeneste.
I tillegg til en fyringsvakt inne i teltet måtte vi også ha to vakter ute i ildstillingene våre denne natten.
Torsdag
Denne dagen måtte vi hele tiden ha en som satt vakt i ildstillingene mens de andre utførte små oppgaver fra befalet. Vi ble også sendt ut til forskjellige områder for å patruljere. Laget mitt observerte FI to ganger og kunne melde det videre til Løytnanten som satt med et kart og markerte hvor de forskjellige troppene og lagene hadde meldt fra om observasjon av FI. Lag Alfa på min tropp var også så heldige at de fikk sitte på helikopter da de var ute og patruljerte.
Rundt fire-tiden den dagen fikk Fenirik et oppdrag fra Kapteinen. Det var et kompanioppdrag og vi skulle ut for å sikre en landsby. Det var et veldig spennende oppdrag og vi fikk prøvd masse som vi hadde lært tidligere. De som befant seg på den ene siden av landsbyen kom også i kontakt med FI og i noen minutter var det åpen ild. Da det hadde roet seg der måtte vi tilbake for å sikre leiren og resten av kvelden og utover natta var det observasjoner av FI rundt oss og vi kom flere ganger i kontakt (at vi fikk skutt mot FI).
Fredag
Denne dagen var det opp kl 05.00 for å pakke sammen, rive telt, gapahuk og do. Nå skulle vi tilbake til Madla! Alt skulle ryddes, pakkes og lastes opp i lastebilen igjen før vi kunne gå til bussene som skulle frakte oss tilbake til KNM HH. Da vi kom tilbake stod pussing av primus, multifuel, presseninger, telt og våpen for tur, før vi fikk pakka ut og dusja.
Fredagskvelden sto denne maten på menyen: Dobbel baconcheesburger-meny på velferden og oreodream fra peppez!
Lørdagskvelden var det avsluttning sammen med hele troppen og befalet ute i Stavanger.
Siste uka var det tid for HH-stafetten (førstelaget fra min tropp kom på tredjeplass) og utdeling av merker (jeg fikk bronsje i skarpskyttermerket og idrettsmerket - som vist på bildet).
Her er troppen samlet for siste gang, kvelden før alle ble spredt til Rygge, Bodø, Kjevik og på overføringsperm (mangler to som allerede hadde dratt til Kjevik på kurs).
Hvem er vi? 2. kompani! Non-stop - 4 tropp!
Om du har lyst til å få med deg hvordan min hverdag videre i førstegangstjenesten blir, kan du følge meg på instagram, hvor jeg legger ut et nytt bilde nesten hver dag!
@Stjorsvolj