
Færre jervekull i Norge
– Det er registrert 58 valpekull av jerv i Norge i år, og dette er en nedgang på åtte kull fra 2010. Likevel ser vi at bestanden fortsatt over det nasjonale bestandsmålet på 39 fødte jervekull hvert år, som er fastsatt av Stortinget, sier Morten Kjørstad, leder i Rovdata.
Bildet til venstre fra Rovdata - foto: Kjetil Skjølberg.
I 2010 ble det registrert rekordmange jervekull i Norge, totalt 66 kull, og dette var en økning på 13 kull sammenlignet med året før.
Du kan lese heile saka her på Rovdata.
I år ble det altså registrert 58 ungekull av jerv i Norge. Dette er en nedgang i forhold til i fjor, viser en fersk rapport fra Rovdata. Nedgangen i Oppland har ført til at rovviltnemnda i denne regionen nå mister sin myndighet til å fatte fellingsvedtak på jerv - les alt om det her på Rovviltportalen.