Logo Rindal kommune_1024x210

Rindalingene får kjøre meir snøskuter

Budsjett i ressurskomiteen torsdag

Ressursklomiteen i Rindal møtes for første gang torsdag og som i livsløp skal handlingsporogram, økonomiplan 2012-2015 og årsbudsjett for 2012 opp til behandling. Her er det samme innstilling som i livsløp. I tillegg er det foreslått å åpne opp for meir snøskuterkjøring i kommunen, da turene med utstyr og ved til hytta økes fra 4 til 6 når retningslinjene for motorisert ferdsel i utmark skal revideres. To konsesjonssøknader skal opp: Fossbakk og Negard Almberg - og fugletittetårn ved Igltjønna godkjennes:

Foruten handlingsprogram, budsjett og retningslinjene for motorisert ferdsel, har ressurskomiteen to konsesjonssøknader på sakskartet torsdag.

Jordbrukssjef Bjarne Lund har foreslått at ressurskomiteen gjør disse vedtakene:
Ann Kristin og Lars Landsem
gis konsesjon til erverv av Fossbakk til en kjøpesum av 600 000 kroner. Eiendommen brukes som fritidseiendom. Det settes vilkår om at jorda leies bort med 10 års tinglyst kontrakt.
Tanja og Frank Solem innvilges konsesjon for erverv av Negard Almberg til en kjøpesum av 1,7 millioner kroner. Det settes som vilkår at eiendommen tilflyttes innen et år og bebos i minst 5 år.

Ellers er det forslag om å avslå en søknad fra Jon Kristian Aune om å bygge en kombinert skogsbilveg og hytteveg på eiendommen i Folddalen.

Fugletittetårn foreslått godkjent:
Det gis dispensasjon fra byggeforbudssonen rundt Igltjønna i Rindal kommune og tillates oppført et fugletittetårn som vist på situasjonskart om lag 20 meter fra bredden av Igltjønna. Tårnet og adkomstvegen legges slik at ikke fuglene skremmes. Byggesaken behandles delegert. Det er innstillinga til ingeniør Håkon Dollis til ressurskomiteen.

Du finner heile saklista til torsdagens møte i ressurskomiteen her.

Når det gjelder handlingsprogrammet og budsjettet har rådmannen ved økonomisjef Harry Figenschau oppsummert dette slik:
Det ble i Kommunestyret i august gjort følgende vedtak om balansering av økonomiplan 2012-215:
”Budsjettprosessen gjennomføres på vanlig måte der det tas nødvendige innsparinger. Det tillates brukt opptil 2 mill av disposisjonsfond i 2012 og 2 mill i 2013. Det må tas grep i 2012-13 slik at en unngår bruk av fond i 2014 og 2015. Mulige grep er: Eiendomsskatt på boliger, endring av skolestruktur”.
Som det framgår av punkt 6 d Balansering er det brukt 1,987 mill i 2012 og 0,897 mill av disposisjonsfond i de to første årene der vi kunne bruke 2 mill hvert år. I 2014 og 2015 må det tilføres 1,414 mill i 2014 og 2,131 mill i 2015 for å komme i balanse.
Dette kan bare oppnås ved å skjære ned på tjenestene, og her må administrasjonen ha politiske signaler – først fra behandlingene i Livsløp og Ressurs.

Du finner heile saksframlegget omkring handlingsprogram og budsjett her - og saksframlegget når de gjelder retningslinjer for motorisert ferdsel her.