Tips en venn
Send til e-post:
Fra e-post:
Melding:
Kode 
Ap-gruppa_1024x575

Sjekk fleire vedtak i kommunestyret i dag

Åtte snøskuterturer til hytta i Surnadal

Er det snakk om snøskuter og motorferdsel i utmark blir det garantert debatt i politiske fora - slik også i Surnadal kommunestyre i dag, der retningslinjer for motorfedsel i utmark sto på sakskartet. De neste årene får de som har hytte lenger enn 2,5 km fra brøyta bilveg tilsammen 8 turer med snøskuter til hytta. I tillegg skal det åpnes for å vurdere en egen snøskutertrase. Her ser du Ap-gruppa under gruppemøtet om saka.

8 turer tilsammen
Det var Ann Grete Sæther (Ap) som foreslo tilsammen 8 turer og tok med det opp det som var foreslått i hovedutvalg for teknikk, miljø og næring, der det samtidig var foreslått å redusere turene med ved til 0 og heller samle alle turene.

- Totalt blir det da færre turer, sa ho og ville i tillegg foreslå å åpne for vurdering av en snøskutertrase mellom Østre og Vestre Nordmarka.

Ulovlig med trase fra A til B
- Det er det ikke hjemmel for i lovverket. Det er ikke lov å innføre traseer fra A til B, kunne miljøkonsulent Bodil Gjeldnes (over sammen med ordfører Mons Otnes og varaordfører Lilly Gunn Nyheim) fortelle.

Bernt Venås (Sp) (til høyre) foreslo 9 turer, altså en mindre enn Ap, og ville åpne for å vurdere snøskutertrase - punktum - altså uten å si noe om hvor den skal ligge. Dette var naturligvis nært opp til det Ap foreslo, men det måtte svært mange runder opp og ned til talerstolen og gruppemøte for å komme fram til det en ble enige om - altså 8 turer og åpning for å vurdere trase!

Lite å krangle om
Resten av saklista, bortsett fra budsjett og bankavtalen, gikk greit og enstemmig gjennom i dagens kommunestyremøte. Du kan laste ned heile saklista her - et omfattende og tungt dokument, så det tar på tida - vær tålmodig!

Ida Andrine Heggset (Ap) ble enstemmig valgt som ny leder i ungdomsrådet, med Marit Henriette Mo Sandberg som nestleder. Det ble enstemmig vedtatt å kjøpe industritomt i Røtet og strategi og handlingsplan for IKT i kommunen ble enstemmig vedtatt.

Her gledet Lise Bjerknesli (Sp) seg til de nye heimesidene til kommunen.

Opptak av startlån ble enstemmig vedtatt. - Det er det mange søkere som venter på, sa rådmann Geir Vikan. Så ble reguleringsplan for Settemsøra Camping vedtatt, mens valg av medlemmer til styrer, nemnder, råd og utvalg ble utsatt etter framlegg fra ordfører Mons Otnes (Ap).

Opplæring
For: Da nærmet det seg tid for opplæring, som kommunestyret i Surnadal brukte andre del av dagen i dag til. Kommunestyrerepresentantene er også samlet til opplæring i morgen fredag.

Under: Gruppemøter måtte til for å komme fram til de rette formuleringene både i forhold til lovverk og sunn fornuft - Sp-gruppe og Ap-gruppe: